Egyszerűen, magyarosan, fanatikusan

Anime Konyha

Katsudon recept || Yuri!!! on ice

2016. december 11. - Anime Konyha

Aki aktívan követi az animét, teljesen biztos, hogy ismeri ezt az ételt. A fanatikusok már rögtön társítják is hozzá a Vkusno! - kifejezést. 
Ez a főszereplőnk kedvenc étele, s látjuk már az elejétől milyen lekesen lapátolják magukba. 

Az étel elkészítése valójában sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk. 
Természetesen én úgy készítettem el, ahogy a helyi körülményekhez mérten lehetséges, de a 2016-os Animekarácsonyon teszteltem sok-sok emberkén a kész ételt és 99%-os arányban nagyon ízlett mindenkinek. 
Ezért a saját receptemet írnám le nektek, a végén pedig összefoglalnám mi az, amiben eltér a hagyományos japán ételtől. 

Hozzávalók 1 adaghoz: 

  • rizs
  • olaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • újhagyma vagy metélőhagyma (esetleg borsó)
  • tojás 
  • 1 tarjaszelet
  • 1 ek cukor
  • bors
  • szójaszósz
  • mirin 
  • dashi por
  • víz
  • zsemlemorzsa
  • liszt

Elkészítés: 

  1. Egy bögre rizst pirítsunk fehérre némi olajon, majd önsük fel kétszer annyi vízzel (egy picivel lehet több) sózzuk meg ízlés szerint és hagyjuk párolódni fedő alatt kis-közepes lángon. (Nem kell és nem is szabad kavargatni míg a vízben fő). Elég neki 15-20 perc, a láng méretétől függ, majd vegyük le a tűzről és hagyjuk állni fedő alatt. 
  2. A fej vöröshagymát szeleteljük fel olyan módon, ahogy tetszik. Lehet vékonyan, kényelmesen vastagon, mindegy, majd tegyük félre. 
  3. Készítsük elő a húst. A tarjaszeletet klopfoljuk meg. Nem kell laposra, csak épp hogy összezúzzuk kicsit a húst. Csipet sóval és borssal szórjuk meg. A hús széleit hasítgassuk be egy jó éles késsel, hogy körülbelül milyen szeleteket akarzunk majd vágni a végén. (Fontos! Nem szabad teljesen bevágdosni, nem is kell, hogy teljesen végigérjen a kés mindkét oldalra, csak egy erős jelölést adunk magunknak ezzel, plusz kényelmesebben át is sül a husink.)
  4. Panírozzuk be a húst: beleforgatjuk lisztbe, tojásba, végül zsemlemozsába jó alaposan, és közepes lángon felforrósított olajban kisütjük míg a panír aranybarna nem lesz - nem szabad gyorsan sütni, mert a hús nyers és kemény lesz. Végül papírtörlőre vagy rácsra szedjük, hogy lecsepegjen róla az olajfelesleg. 
  5. Elkészítjük a szószt: mértékegységnek egy adaghoz, én egy 2 centiliteres felespoharat használtam. ( Picit több az adag mert csurig öntöttem, így aki átszámolja az egységeket, 25 ml-el számoljon ) 
    2 egység víz, 1 egység (sós)szójaszósz, fél egység mirin, 1 csapott kávéskanál dashi por, 1 evőkanál cukor. 
  6. Ezt magasfalú serpenyőben elkezdjük felmelegíteni, és amint a cukor felolvadt, beletesszük a felszeletelt hagymát. Kis lángon hagyjuk párolódni, mert nem kell felforralni. Amint a hagyma kezd áttetsző lenni, és átvenni a szósz barnás színét, valamint teljesen megpuhult, üssüng rá egy tojást és kényelmesen kavargassuk el míg megsül a tojás. A szósz ezen állaga lehet folyós is, sűrűbb is, minden formában jó lesz. 
  7. Ez után már nincs más dolgunk, mint összeállítani a tál ételt. Szedjünk a tányérra rizst, egyengessük el teljesen, erre öntsük a szószt, majd a szelet húst vágjuk fel a látható hasítások szerint, és toljuk rá a szószra. Az egészre szórhatunk felszelt újhagymát vagy metélőhagymát (vagy borsót).

Ezzel kész! Itadakimasu ^^ 

dsc08703.JPG
 

Aki még kíváncsi rá, annak leírom ide, hogy miben különbözik az eredeti recepttől az, amit én most itt fent leírtam. 
Az igazság az, hogy nagyon kevés dologban, és éppen ez a jó benne. A rizst japánok nem így készítik el, de ezt nyilván mindenki tudja szinte. Megmossák előtte hagyoményosan, majd szó szerint csak párolják a rizst, és nem pirítják, ahogy én ezt fent tettem. 
A másik ilyen eltérés az összeállításban van. Míg én külön hagytam a húszt és a szószt a végéig, addig a japán recept szerint így készül: 
Amikor már kellően puhára párolódott a hagyma, a felszeletelt húst rá kell tolni és erre kell ütni a tojást. Az egész akkor készül el, ha a tojás éppenhogy megsült és ezt az egészet toljuk rá a rizsre tálalás előtt.
Minden más ugyan úgy készült el, ahogy "kell". 

Megjegyzés érdeklődőknek: A hozzábalókat én a fővárosban szereztem be, a Központi Vásárcsarnok melletti ázsiai fűszeresnél. 

Köszönöm szépen, hogy elolvastad, és jó étvágyat a kész ételhez, ha elkészítetted. 

Kassai~ ^^ 

A bejegyzés trackback címe:

https://animekonyhamagyarosan.blog.hu/api/trackback/id/tr4412040613

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása